Datacenter United

De digitale ambities van België nemen toe. Kunstmatige intelligentie, cloudtoepassingen en steeds meer datagestuurde bedrijfsprocessen vergroten de vraag naar rekenkracht en zetten de netcapaciteit voor datacenters steeds verder onder druk.

Maar terwijl de vraag naar digitale infrastructuur blijft stijgen, zijn de middelen die nodig zijn om deze te ondersteunen niet onbeperkt. Met name de capaciteit van het elektriciteitsnet is een cruciale factor geworden bij nieuwe investeringen in infrastructuur. Dit roept een fundamentele vraag op: hoe kan België transparante, toekomstgerichte beslissingen nemen over de digitale infrastructuur die het nodig heeft? Het antwoord is complexer dan alleen het vergelijken van de megawatts die door verschillende ontwikkelaars worden gevraagd.

Serverracks met verlichte netwerkkabels in een datacenter, als illustratie van de netcapaciteit voor datacenters en digitale infrastructuur.

Netcapaciteit voor datacenters versus werkelijk elektriciteitsverbruik

​Een van de belangrijkste onderscheidingen in het debat over datacenters en energie is het verschil tussen de aangevraagde elektriciteitscapaciteit en het daadwerkelijke elektriciteitsverbruik. Bij de ontwikkeling van een datacenter moeten exploitanten zorgen voor voldoende netcapaciteit om hun geplande infrastructuur te ondersteunen.

De tijdens de ontwikkelingsfase aangevraagde capaciteit komt echter niet noodzakelijkerwijs overeen met de hoeveelheid elektriciteit die uiteindelijk zal worden verbruikt. Ontwikkelaars onderzoeken mogelijk verschillende potentiële locaties voordat ze een definitief investeringsbesluit nemen. Sommige projecten worden in fasen ontwikkeld, terwijl andere misschien nooit tot de bouw komen. Daardoor leiden meerdere capaciteitsaanvragen niet automatisch tot een even grote operationele vraag.

​Er is ook een belangrijk technisch onderscheid:

  • Megawatt (MW): een vermogenseenheid die wordt gebruikt om de elektrische capaciteit of vraag aan te geven.
  • Megawattuur (MWh): een energie-eenheid die wordt gebruikt om het elektriciteitsverbruik over een bepaalde periode aan te geven. ​

Een aanvraag voor een netaansluiting van 20 MW betekent niet dat een faciliteit continu 20 MW verbruikt. Het werkelijke verbruik hangt af van de geïnstalleerde IT-apparatuur, de bezettingsgraad, de koelbehoeften en de bedrijfsomstandigheden. Netbeheerders moeten bij het plannen van de elektriciteitsinfrastructuur niettemin rekening houden met de potentiële toekomstige vraag.

Niet elk infrastructuurproject weerspiegelt dezelfde realiteit

​Projecten op het gebied van digitale infrastructuur verschillen qua ontwikkelingsfase, technisch ontwerp en economisch doel. Sommige worden ondersteund door concrete toezeggingen van klanten en vastomlijnde uitvoeringsplannen, terwijl andere nog in een verkennende fase verkeren.

Wanneer de netcapaciteit beperkt is, spelen deze verschillen een rol. Door verder te kijken dan het gevraagde aantal megawatt, kan een onderscheid worden gemaakt tussen projecten met aantoonbare vraag en realistische ontwikkelingsplannen en projecten die zich nog in een vroeg stadium bevinden.

Vijf aandachtspunten voor een verantwoorde planning van de netcapaciteit voor datacenters

​Op basis van onze ervaring als Belgische datacenterbeheerder stellen we vijf aandachtspunten voor om een transparantere en toekomstgerichte discussie mogelijk te maken. Deze weerspiegelen het standpunt van Datacenter United en niet het bestaande Belgische regelgevingskader.

1. Aantoonbare vraag van klanten

​De onderliggende commerciële vereisten van een project moeten deel uitmaken van de beoordeling ervan. Is er een concrete behoefte aan de voorgestelde capaciteit? Zijn er toezeggingen van klanten of andere geloofwaardige aanwijzingen dat de infrastructuur zal worden gebruikt? Het onderscheid maken tussen aantoonbare vraag en speculatieve prognoses kan bijdragen aan een beter onderbouwde infrastructuurplanning.

2. Energie- en koelefficiëntie

Het technische ontwerp van een datacenter is van invloed op de efficiëntie waarmee elektriciteit wordt gebruikt. De elektriciteitsdistributie, de koelarchitectuur en het gebruik van de infrastructuur spelen hierbij allemaal een rol. Projecten moeten daarom niet alleen worden beoordeeld op basis van de gevraagde capaciteit, maar ook op basis van de verwachte efficiëntie waarmee die capaciteit zal worden ingezet.

3. Netintegratie

Bij nieuwe infrastructuur moet rekening worden gehouden met de context van het elektriciteitsnet. Beschikbare capaciteit, aansluitingsvereisten, mogelijke netversterkingen en uitvoeringstermijnen zijn allemaal van belang. Het doel is om inzicht te krijgen in hoe een project past binnen de bredere energie-infrastructuur, in plaats van het project op zichzelf te beoordelen.

4. Operationele veerkracht

Datacenters ondersteunen digitale diensten waarvan bedrijven en overheidsorganisaties in toenemende mate afhankelijk zijn. De veerkracht van de infrastructuur, redundantie en bedrijfscontinuïteit moeten daarom deel uitmaken van de beoordeling. De waarde van een project wordt niet alleen bepaald door de hoeveelheid rekencapaciteit die het biedt, maar ook door de betrouwbaarheid van de diensten die het mogelijk maakt.

5. Lokale economische waarde

Digitale infrastructuur kan economische activiteit ondersteunen die verder reikt dan het fysieke datacenter zelf. Afhankelijk van het project kan dit onder meer betrekking hebben op investeringen, gespecialiseerde expertise, connectiviteit en de digitale diensten die door Belgische bedrijven worden gebruikt. Deze voordelen moeten op realistische wijze worden beoordeeld en waar mogelijk met bewijsmateriaal worden onderbouwd.

Van theoretische behoefte naar concrete AI-infrastructuur

Datacenter United heeft een bindende overeenkomst gesloten met een klant uit de Benelux voor AI-capaciteit van meerdere megawatt in zijn datacenter in Machelen. De geplande omgeving met hoge dichtheid zal gebruikmaken van vloeistofkoeling om veeleisende AI-workloads te ondersteunen, die andere eisen stellen aan de elektrische capaciteit, koeling en het ontwerp van de infrastructuur dan traditionele bedrijfsapplicaties.

Waarom netcapaciteit voor datacenters belangrijk is voor de digitale toekomst van België

De beschikbaarheid van computerinfrastructuur hangt steeds meer samen met de economische ambities van België. Bedrijven hebben betrouwbare digitale diensten nodig om nieuwe toepassingen te ontwikkelen, AI te implementeren en hun activiteiten uit te breiden.

Wanneer er lokaal geen geschikte infrastructuur kan worden ontwikkeld, kiezen sommige organisaties ervoor om hun workloads in andere landen onder te brengen. Voor bepaalde toepassingen is internationale infrastructuur een gepaste en bewuste keuze. Maar wanneer bedrijven naar het buitenland moeten uitwijken omdat de benodigde capaciteit in België niet beschikbaar is, kunnen de gevolgen verder reiken dan alleen de fysieke locatie van hun servers.

Ook investeringskansen, gespecialiseerde expertise en elementen van strategische flexibiliteit kunnen naar elders verschuiven. België staat daarom voor een belangrijke evenwichtsoefening: het ondersteunen van digitale ontwikkeling en tegelijkertijd verantwoord omgaan met elektriciteit, grond en netcapaciteit.

België wil AI. Maar waar zal die draaien?

Dat is de centrale vraag die onze CEO, Friso Haringsma, op 7 oktober 2026 in De Tijd aan de orde stelde. In het artikel gaat Friso in op wat er voor België op het spel staat nu de vraag naar AI-infrastructuur toeneemt, en waarom de beslissingen die we vandaag nemen van invloed zullen zijn op ons digitale concurrentievermogen van morgen.

​Lees het volledige artikel in De Tijd: “België wil AI. Maar waar zal die draaien?”

Infrastructuur bouwen die blijvende waarde creëert

Bij Datacenter United richten we ons op het ontwikkelen van betrouwbare digitale infrastructuur die inspeelt op concrete behoeften van klanten en de digitale ambities van België op lange termijn ondersteunt. Want de digitale toekomst van België moet worden bepaald door de waarde die infrastructuur oplevert, niet alleen door het aantal megawatt dat ze verbruikt.